Wendy T. Behary "Rozbroić narcyza"

3d12„Rozbroić narcyza” to książka autorstwa Wendy T. Behary. Autorka, która z różnymi odmianami narcyzmu spotyka się na co dzień w swojej pracy, zna dokładnie mechanizmy działania osób narcystycznych. W sposób bardzo przejrzysty i przystępny dla każdego czytelnika, przedstawia wiele ważnych kwestii związanych nie tylko z samym narcyzmem, ale także wyjaśnia przyczyny różnego zachowania osób, które z narcyzem mają do czynienia. Swoje teoretyczne tezy potwierdza przykładami, dzięki którym czytelnikowi łatwo jest zrozumieć przytaczane terminy psychologiczne.  

Muszę przyznać, że zanim sięgnęłam po tę książkę pojęcie narcyzmu kojarzyło mi się jedynie z osobami „zakochanymi w sobie” lub też inaczej mówiąc „zapatrzonymi w siebie”. Jednak już na początku mojej przygody z książką „Rozbroić narcyza” zrozumiałam jak bardzo się myliłam. Okazuje się bowiem, że narcyz może przybierać bardzo różne maski: od „Efekciarza” poprzez „Ratownika”, „Pracoholika”, aż do „Tyrana” lub „Męczennika”.

Po poznaniu istoty narcyzmu płynnie przechodzimy dalej, do „Teorii schematów”, gdzie dowiadujemy się bardzo wiele o nas samych. Następnie sprawdzamy dlaczego narcyz ma taki duży wpływ na nas samych, a także jakie problemy i kłopoty możemy napotkać w kontakcie z narcyzem. W ostatnim momencie książka doprowadza nas do sposobów radzenia sobie w kontakcie z osobami narcystycznymi podając przykłady najlepszego możliwego zachowania w najtrudniejszych spotkaniach z narcyzem.

Bogata w przykłady, prosta w odbiorze, zachęcająca do przyjrzenia się sobie i ludziom w naszym otoczeniu w świetle przedstawionych informacji, zawierająca zbiór ćwiczeń, których wykonanie pomaga w kontakcie z narcyzem. Ponadto każdy z czytelników może odpowiedzieć sobie na ważne pytanie, czy sam nie ma w sobie przypadkiem cech narcystycznych. A może istnieje coś takiego jak „zdrowy narcyzm”? Tego i wielu innych kwestii można dowiedzieć się po lekturze „Rozbroić narcyza”. Tej książki się nie czyta, ją się po prostu przeżywa.

Pin It