Mogiła Wandy i porachunki archeologów

Screenshot 2021 02 16 NowohucianieW 1917 roku Marian Wawrzeniecki – nakładem własnym – wydał broszurkę o złożonym tytule: ”Porachunki z powodu odkryć archeologicznych przy Mogile Wandy we wsi Mogiła pod Krakowem”.
Lektura tych kilkunastu stron dostarcza sporej dawki humoru, obnażając stosunki panujące w świecie archeologów w początku XX wieku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Add a comment

Czytaj więcej: Mogiła Wandy i porachunki archeologów

Nowohucki IS-2

3d IMG 3468 1Radziecki czołg ciężki IS-2 po raz pierwszy wyjechał na ukraińskie stepy już na początku 1944 roku. W tym czasie Wehrmacht co raz bardziej ustępował nawale ze wschodu ponosząc przy tym coraz bardziej to dotkliwe straty. Sam czołg powstał z zapotrzebowania wystawienia odpowiedniej kontry na niemieckie tygrysy czy elephanty. Choć powszechnie znany i lubiany T34-85 znany przez polską publikę jako „Rudy 102” miał przy odpowiednich warunkach i przewadze liczebnej szanse z tygrysem to w walce jedne na jednego całkowicie mu ustępował. Tak więc radzieccy technicy wzięli się za konstruowanie czołgu który w bezpośrednim starciu z niemieckimi czołgami wyjdzie nie tylko zwycięsko ale i dużej mierze bez szwanku. Tak oto powstał wspomniany już wcześniej IS-2. Czołg ten siał postrach wśród niemieckich pancerniaków bez problemu niszcząc ich czołgi. Choć IS-2 wyjechał na pole bitwy stosunkowo krótko przed zakończeniem wojny w Europie to zdążył wziąć udział w kilku najważniejszych bitwach II WŚ, a także zawieźć czerwony sztandar aż do samego Berlina.

Add a comment

Czytaj więcej: Nowohucki IS-2

Bitwa pod Limanową

phoca thumb m 3d img 9880Listopad 1914 roku 1 WŚ wykrwawia Europe już od 5-ciu miesięcy. Na zachodzie wojna zdążyła przybrać obraz z jakiej jest najbardziej znana, setki kilometrów okopów oraz sukcesy mierzone w metrach okupione dziesiątkami tysięcy strat. Na wschodzie natomiast Cesarstwo Niemieckie zadało rosyjskiemu niedźwiedziowi  druzgocącą klęskę w bitwie pod Tannenbergiem.

Add a comment

Czytaj więcej: Bitwa pod Limanową

Ewangelicy z Nowej Huty

IS cmentarz ewangelicki łuczanowiceOstatnie dane statystyczne o religijności obywateli Polski - pochodzące z 2011 roku -mówią o tym, że Ewangelicy w Polsce stanowią niespełna 0,5% wierzących. Dziś Polska jest niemal jednolita religijnie, ale w dawnych czasach byliśmy istną mozaiką religii i kultur. Mało znanym, także mieszkańcom Nowej Huty, jest fakt istnienia Ewangelickiego Zboru z Łuczanowicach.

Add a comment

Czytaj więcej: Ewangelicy z Nowej Huty

Najkrótsza wojna w historii

palacWitam dziś przybliżę wam  najkrótszą wojnę w historii, a jest nią Wojna angielsko-zanzibarska. Geneza konfliktu: Kiedy 25 sierpnia 1896 roku zmarł sułtan Zanzibaru, Hamad ibn Suwajni,  tronem w Zanzibarze zawładnął w wyniku przewrotu Chalid ibn Barghasz, który uchodził za stronnika Niemiec. Nie mogli się z tym pogodzić Brytyjczycy, liczący na to, że politykę przychylnego im zmarłego będzie kontynuował wyznaczony przez nich na następcę Hammud ibn Muhammad.

 

 

Add a comment

Czytaj więcej: Najkrótsza wojna w historii