Polski Szlak Restauracyjny (odc.10) – Oberża Żar – Dąbrowa Górnicza

Pierwszy raz do PSR trIS 57775016 2124058720982033 5576293101393149952 nafia restauracja, która przeszła Kuchenne Rewolucje – Magdy Gessler. Jakie wrażenie rewolucje wywarły na naszych reporterach?

 

Podczas naszego wyjazdu do Dąbrowy Górniczej, postanawiamy odwiedzić Oberżę Żar. Restaurację w której swoje rewolucje przeprowadzała Magda Gessler. Była to dopiero moja druga „rewolucyjna” restauracja w życiu. Z jakości potraw w pierwszej, gdzie jadłem parę lat temu, byłem  bardzo zadowolony. Oberża Żar również zachwyciła mnie kulinarnie, choć muszę też wspomnieć o kilku minusach.

Pierwszym bardzo dużym minusem restauracji jest jej położenie i związany z tym brak miejsc parkingowych. Co prawda, jest parking dla gości, na którym nie było już ani jednego miejsca, co wróżyło możliwość braku stolików, jednak po wejściu do środka okazało się, że w lokalu nie ma tłumów. Drugi minus to brak kliku dań z karty. Zirytował mnie zwłaszcza brak galertu na który ostrzyłem sobie smak przez cały wyjazd, tym bardziej, że jest to potrawa, która może spokojnie poleżeć parę dni w lodówce. Trzeci ostatni minus to… jakby inaczej… 0,2l…. Naprawdę, tak trudno sprzedać gościowi napój większej pojemności?
Na tym skończę wytykanie błędów i minusów, bo choć są, to jest to jednak lokal, który można polecić z czystym sercem.

Pierwsze danie to żurek. Ale za to jaki! Już sama jego forma podania, żurek trafia do nas w karafkach z których przelewamy go do talerzy, budzi zachwyt swą oryginalnością. Wystarczy skosztować pierwszą łyżkę i już wiemy, że taki żurek zjadło by się nawet z psiej miski i wylizało ją do czysta.
Kwaskawy, z ostrym chrzanem, dużą ilością majeranku, bardzo dobrą jakościowo kiełbasą i jajkiem na twardo. Smak mistrzowski, porcja bardzo duża.
Na drugie danie zamówiłem tradycyjne śląskie danie – pamiętajcie, aby nie popełnić faux-pas, rolada i kluski są śląskie, ale restauracja nie znajduje się na Górnym Śląsku tylko na Zagłębiu Dąbrowskim!
W każdym razie ląduje przede mną talerz na którym są bardzo dobre kluski śląskie, rewelacyjna rolada – generalnie w tym rejonie Polski prawie zawsze trafia się na dobrą roladę – ale ta to już była na poziomie Ligi Mistrzów, do tego bardzo dobra modra kapusta.
Cenowo bardzo przystępnie i gdyby tylko nie te napoje…


Będąc w okolicy koniecznie odwiedźcie ten lokal!

Oberża Żar
Staszica 34, Dąbrowa Górnicza                                                                                                                                                         https://www.facebook.com/Ober%C5%BCa-%C5%BBAR-204551403255707/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Polski Szlak Restauracyjny (PRS) – to cykl recenzji autorstwa naszych reporterów oceniających jakość potraw serwowanych w restauracjach do których zawitali podczas swoich reporterskich wyjazdów. Możecie tu znaleźć recenzje polskich jak i zagranicznych restauracji.

Pin It