Narodziny zła
William Golding w swojej wydanej w 1954 roku powieści – Władca Much, pokazał, jak w człowieku może rodzić się zło. Powieść Goldinga zarówno w momencie jej ukazania się, jak i dziś, gdy należy do klasyki światowej literatury, budziła ogromne kontrowersje.
Gdzie Ci mężczyźni…
Joanna z Krakowa, Izabela z Pszczyny, Agnieszka z Częstochowy, Dorota z Nowego Targu… i pewnie jeszcze dziesiątki, setki mniejszych lub większych dramatów, których rodziny nie chciały naświetlić w mediach. Wszystkie wymienione kobiety łączy to, że miały problemy z ciążą, w której były. Łączy je też coś innego, niemal absolutny brak wsparcia ze strony mężczyzn.
Szczere pojednanie czy ziarno nienawiści?
Tegoroczna 80-rocznica Rzezi Wołyńskiej upływa w cieniu skandali i afer związanych z upamiętnieniem ofiar ludobójstwa. Niestety, ale sporo w tym winy polskich „elit” politycznych, które nie potrafiły wykorzystać szansy na historyczne polsko-ukraińskie pojednanie, jakie mogło być jednym pozytywnym skutkiem toczonej na Ukrainie wojny.
> Add a comment >
Trybunał Cywilnej Śmierci
Prawo i Sprawiedliwość właśnie odrzuciło weto Senatu odnośnie do projektu ustawy o badaniu rosyjskich wpływów. To wielkie krok do stworzenia w Polsce, trybunał cywilnej śmierci. Organu niepodlegającego nikomu, odpowiedzialnemu tylko przed Bogiem i historią.
Krakowskie Targi Hunt Expo z protestami w tle
Człowiek, który zabija nie w obronie własnej, czyni zło. Zło też podlega stopniowaniu. Człowiek, który uważa, że branie strzelby do lasu i strzelanie do bezbronnej zwierzyny jest rozrywką, sportem, w której powinny mieć jeszcze prawo uczestniczyć jego dzieci, balansuje bardzo blisko granicy. Granicy, w której celem stanie się, nie zwierzę pozaludzkie.
Czytaj więcej: Krakowskie Targi Hunt Expo z protestami w tle
Żołnierze Wyklęci – bohaterowie czy bandyci?
Dziś obchodzimy dzień upamiętniania Żołnierzy Wyklętych. To nowe w kalendarzu święto od samego początku budzi wiele skrajnych emocji. Wyklęci mają zarówno swoich apologetów jak i przeciwników. Jedni i drudzy od lat przerzucają się dokumentami, faktami, ukazującymi jasne i ciemne strony ich działalności. Kim więc byli Wyklęci i czy zasługują na pamięć?
Czas na zmiany
Senat Rzeczypospolitej Polskiej, 3 października organizuje II Kongres Praw Zwierząt. Przewodnim tematem będzie podsumowanie 25 lat obowiązywania w Polsce ustawy o ochronie zwierząt.
W grafice informującej o wydarzeniu znajduje się też pytanie: Czas na zmiany?
Odpowiedź brzmi – tak. Dobrze, że taka ustawa jest, gorzej, że zawiera wiele luk i nie gwarantuje ochrony zwierząt, o czym świadczą niemal codzienne doniesienia medialne.
Sierpniowy obłęd
Powstanie Warszawskie było wymierzone „militarnie przeciw Niemcom, politycznie przeciw Sowietom, demonstracyjnie przeciw Anglosasom, a faktycznie przeciw Polsce”. – takimi słowami powstanie podsumował wybitny polski historyk Leon Beynar, znany lepiej jako Paweł Jasienica.
Jeszcze mocniej wybuch powstania skomentował generał Władysław Anders, który nazwał je po prostu zbrodnią.