Żołnierze Wyklęci – bohaterowie czy bandyci?

pomnik ofiar kurasia ogieńDziś obchodzimy dzień upamiętniania Żołnierzy Wyklętych. To nowe w kalendarzu święto od samego początku budzi wiele skrajnych emocji. Wyklęci mają zarówno swoich apologetów jak i przeciwników. Jedni i drudzy od lat przerzucają się dokumentami, faktami, ukazującymi jasne i ciemne strony ich działalności. Kim więc byli Wyklęci i czy zasługują na pamięć?

Add a comment

Czytaj więcej: Żołnierze Wyklęci – bohaterowie czy bandyci?

Czas na zmiany

senatSenat Rzeczypospolitej Polskiej, 3 października organizuje II Kongres Praw Zwierząt. Przewodnim tematem będzie podsumowanie 25 lat obowiązywania w Polsce ustawy o ochronie zwierząt.
W grafice informującej o wydarzeniu znajduje się też pytanie: Czas na zmiany?
Odpowiedź brzmi – tak. Dobrze, że taka ustawa jest, gorzej, że zawiera wiele luk i nie gwarantuje ochrony zwierząt, o czym świadczą niemal codzienne doniesienia medialne.

Add a comment

Czytaj więcej: Czas na zmiany 

Sierpniowy obłęd

1 88681118Powstanie Warszawskie było wymierzone „militarnie przeciw Niemcom, politycznie przeciw Sowietom, demonstracyjnie przeciw Anglosasom, a faktycznie przeciw Polsce”. – takimi słowami powstanie podsumował wybitny polski historyk Leon Beynar, znany lepiej jako Paweł Jasienica.
Jeszcze mocniej wybuch powstania skomentował generał Władysław Anders, który nazwał je po prostu zbrodnią.

Add a comment

Czytaj więcej: Sierpniowy obłęd

Człowieczy los…

Screenshot 2022 03 27 at 23 24 29 Jagiellońska Biblioteka CyfrowaJak niesamowicie poplątane potrafią być ludzkie losy, możemy przekonać się patrząc na życiorys księdza Józefa Kaingba – bez wątpienia najbardziej oryginalnego polskiego kapłana w historii.
Przeglądając archiwalne wydania tygodnika „Rola” w numerze czwartym z 1910 roku, trafiłem na bardzo ciekawy artykuł. „Chrzest Chińczyka w Krakowie”.

Add a comment

Czytaj więcej: Człowieczy los…

Puste miejsce przy stole…

christmas table 1926936 640Wieczorem Polacy masowo zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Tradycja ta zakorzeniła się w Polsce tak mocno, że jest praktykowana nie tylko przez osoby wierzące, ale również tych, którzy w kościele pojawiają się sporadycznie bądź wcale. Jednym z elementów wieczerzy wigilijnej jest pusty talerz dla przybysza. Badania przeprowadzone przez IBRiS pokazały, że dla większości wierzących jest to tylko pusty symbol.

Add a comment

Czytaj więcej: Puste miejsce przy stole…

Co to za święto?

IS 1 flaga polskiDSC 2870Tegoroczny „Marsz Niepodległości” został zakazany. Oficjalnie się nie odbędzie. W praktyce możemy być pewnie, że do marszu dojedzie. Zapewne dojdzie też do burd z policją. Zamieszki z okazji 11 listopada stały się już polską tradycją obchodzenia tego święta. Warto przy tej okazji zastanowić się co my tak naprawdę świętujemy?

Add a comment

Czytaj więcej: Co to za święto?

Ludzie...

IS 1 DSC 2190Gdy chmury przesłonią gwiazdy robi się tak ciemno, że nie widać palców własnej wyciągniętej dłoni. Ta noc jest bezchmurna, przez korony drzew widać świecące wysoko białe punkciki. Co chwilę z różnych stron dochodzą piski i jęki ofiar nocnych drapieżników przerywane głośnym pohukiwaniem sowy.

Add a comment

Czytaj więcej: Ludzie...

Odwiedziło nas

DziśDziś9
WczorajWczoraj663
Ten TydzieńTen Tydzień1546
Ten MiesiącTen Miesiąc16861
W SUMIEW SUMIE759700

REDAKCJA