Narodziny zła

Screenshot 2023 09 24 at 15 59 43 FacebookWilliam Golding w swojej wydanej w 1954 roku powieści – Władca Much, pokazał, jak w człowieku może rodzić się zło. Powieść Goldinga zarówno w momencie jej ukazania się, jak i dziś, gdy należy do klasyki światowej literatury, budziła ogromne kontrowersje.

Add a comment

Czytaj więcej: Narodziny zła

Gdzie Ci mężczyźni…

strajk kobiet 27 10 2020 7Joanna z Krakowa, Izabela z Pszczyny, Agnieszka z Częstochowy, Dorota z Nowego Targu… i pewnie jeszcze dziesiątki, setki mniejszych lub większych dramatów, których rodziny nie chciały naświetlić w mediach. Wszystkie wymienione kobiety łączy to, że miały problemy z ciążą, w której były. Łączy je też coś innego, niemal absolutny brak wsparcia ze strony mężczyzn.

Add a comment

Czytaj więcej: Gdzie Ci mężczyźni…

Szczere pojednanie czy ziarno nienawiści?

zniczDSC 3855Tegoroczna 80-rocznica Rzezi Wołyńskiej upływa w cieniu skandali i afer związanych z upamiętnieniem ofiar ludobójstwa. Niestety, ale sporo w tym winy polskich „elit” politycznych, które nie potrafiły wykorzystać szansy na historyczne polsko-ukraińskie pojednanie, jakie mogło być jednym pozytywnym skutkiem toczonej na Ukrainie wojny.

 

 

 

 

Add a comment

Czytaj więcej: Szczere pojednanie czy ziarno nienawiści?

Krakowskie Targi Hunt Expo z protestami w tle

IS 03 targi hunt expo 2023 krakow 2Człowiek, który zabija nie w obronie własnej, czyni zło. Zło też podlega stopniowaniu. Człowiek, który uważa, że branie strzelby do lasu i strzelanie do bezbronnej zwierzyny jest rozrywką, sportem, w której powinny mieć jeszcze prawo uczestniczyć jego dzieci, balansuje bardzo blisko granicy. Granicy, w której celem stanie się, nie zwierzę pozaludzkie.

Add a comment

Czytaj więcej: Krakowskie Targi Hunt Expo z protestami w tle

Żołnierze Wyklęci – bohaterowie czy bandyci?

pomnik ofiar kurasia ogieńDziś obchodzimy dzień upamiętniania Żołnierzy Wyklętych. To nowe w kalendarzu święto od samego początku budzi wiele skrajnych emocji. Wyklęci mają zarówno swoich apologetów jak i przeciwników. Jedni i drudzy od lat przerzucają się dokumentami, faktami, ukazującymi jasne i ciemne strony ich działalności. Kim więc byli Wyklęci i czy zasługują na pamięć?

Add a comment

Czytaj więcej: Żołnierze Wyklęci – bohaterowie czy bandyci?

Czas na zmiany

senatSenat Rzeczypospolitej Polskiej, 3 października organizuje II Kongres Praw Zwierząt. Przewodnim tematem będzie podsumowanie 25 lat obowiązywania w Polsce ustawy o ochronie zwierząt.
W grafice informującej o wydarzeniu znajduje się też pytanie: Czas na zmiany?
Odpowiedź brzmi – tak. Dobrze, że taka ustawa jest, gorzej, że zawiera wiele luk i nie gwarantuje ochrony zwierząt, o czym świadczą niemal codzienne doniesienia medialne.

Add a comment

Czytaj więcej: Czas na zmiany 

Sierpniowy obłęd

1 88681118Powstanie Warszawskie było wymierzone „militarnie przeciw Niemcom, politycznie przeciw Sowietom, demonstracyjnie przeciw Anglosasom, a faktycznie przeciw Polsce”. – takimi słowami powstanie podsumował wybitny polski historyk Leon Beynar, znany lepiej jako Paweł Jasienica.
Jeszcze mocniej wybuch powstania skomentował generał Władysław Anders, który nazwał je po prostu zbrodnią.

Add a comment

Czytaj więcej: Sierpniowy obłęd

Odwiedziło nas

DziśDziś194
WczorajWczoraj449
Ten TydzieńTen Tydzień3160
Ten MiesiącTen Miesiąc17464
W SUMIEW SUMIE894346

REDAKCJA