Puste miejsce przy stole…

christmas table 1926936 640Wieczorem Polacy masowo zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Tradycja ta zakorzeniła się w Polsce tak mocno, że jest praktykowana nie tylko przez osoby wierzące, ale również tych, którzy w kościele pojawiają się sporadycznie bądź wcale. Jednym z elementów wieczerzy wigilijnej jest pusty talerz dla przybysza. Badania przeprowadzone przez IBRiS pokazały, że dla większości wierzących jest to tylko pusty symbol.

Add a comment

Czytaj więcej: Puste miejsce przy stole…

Co to za święto?

IS 1 flaga polskiDSC 2870Tegoroczny „Marsz Niepodległości” został zakazany. Oficjalnie się nie odbędzie. W praktyce możemy być pewnie, że do marszu dojedzie. Zapewne dojdzie też do burd z policją. Zamieszki z okazji 11 listopada stały się już polską tradycją obchodzenia tego święta. Warto przy tej okazji zastanowić się co my tak naprawdę świętujemy?

Add a comment

Czytaj więcej: Co to za święto?

Ludzie...

IS 1 DSC 2190Gdy chmury przesłonią gwiazdy robi się tak ciemno, że nie widać palców własnej wyciągniętej dłoni. Ta noc jest bezchmurna, przez korony drzew widać świecące wysoko białe punkciki. Co chwilę z różnych stron dochodzą piski i jęki ofiar nocnych drapieżników przerywane głośnym pohukiwaniem sowy.

Add a comment

Czytaj więcej: Ludzie...

#MuremZaKonradem

Lip1NzJg 400x400Mało którego z obrońców praw zwierząt w Polsce, cenię sobie tak bardzo jak Konrada Kuźmińskiego, - Prezesa Zarządu Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt. Dziś pojawiła się wiadomość, że prokuratura oskarża  pana Kuźmińskiego o…

 

 

 

 

 

 

Add a comment

Czytaj więcej: #MuremZaKonradem

Czy możemy jeść mięso?

Cannibalism 1571Jednym z głównym argumentów przeciwników praw zwierząt jest próba zarzucania hipokryzji osobom walczącym o ich dobrostan. Zwykle taki zarzut brzmi: „Jesz mięso? Tak. To jesteś hipokrytą mówiąc, że bronisz zwierząt”. Argument ten, jak wszystkie argumenty przeciwników praw zwierząt, jest absurdalny i świadczy tylko o ich nieznajomości tematu.

 

 

Add a comment

Czytaj więcej: Czy możemy jeść mięso?

Człowiek – to brzmi dumnie?

ludzie w parku DSC2608Kontynuując cykl felietonów o prawach natury w drugiej jego odsłonie odniosę się bezpośrednio do internetowej dyskusji z Czarną Listą Organizacji Prozwierzęcych. Nasza wymiana zdań, jaka wywiązała się przy okazji komentowania omawianego w pierwszym felietonie artykułu z „Świata Rolnika” dotyczyła pojęcia dehumanizacji.

Add a comment

Czytaj więcej: Człowiek – to brzmi dumnie? 

Prawa natury, prawa zwierząt, prawa człowieka – pierwszy z serii felietonów.

IS skansen sanok 26Od pewnego czasu obserwuję twitterowy profil redakcji  „Świat Rolnika”. Ten tytuł prasowy ściśle powiązany z magnatem polskiego przemysłu futrzarskiego – Szczepanem Wójcikiem, lubuje się w napastliwych atakach na obrońców praw zwierząt.

 

 

 

Add a comment

Czytaj więcej: Prawa natury, prawa zwierząt, prawa człowieka –...