3d-trip_header

Synagoga Tempel

IS zzzDSC04236 filteredŻydowska świątynia powstała w latach 1860–1862 a autorem jej projektu był Ignacy Hercok. Synagoga Tempel była świątynią w której do czasów niemieckiej okupacji, nabożeństwa odbywały się tylko dla Żydów reformowanych a po II wojnie światowej odbywały się także dla Żydów ortodoksyjnych.
Liturgia sprawowana była na wzór zreformowanej XIX-wiecznej formy nabożeństwa. Kazania były głoszone w językach niemieckim i polskim raz w tygodniu. Świątynia posiadała organy oraz chór. Na chórze w okresie międzywojennym śpiewały kobiety.

Add a comment

Czytaj więcej: Synagoga Tempel 

Kościół św. Trójcy – Kraków

is dsc02819zzzDziś rozpoczynamy publikację nowego cyklu artykułów. Będziemy w nim prezentować krakowskie świątynie, które z aparatem odwiedza nasz korespondent Paweł Waligórski. Pierwszy raz w Krakowie Dominikanie pojawili się dzięki staraniom biskupa Odrowąża w 1222 roku. Jacek Odrowąż był założycielem Polskiej Prowincji Dominikanów. Od samego początku pobytu w Krakowie bracia Dominikanie przez przykład swego życia, liturgię, głoszenie Słowa Bożego i studium wpisują się w historię tego miasta.

Add a comment

Czytaj więcej: Kościół św. Trójcy – Kraków