Schron kolejowy Hitlera

IS 2 tunel schronowy stępina 11Na granicy wsi Stępina i Cieszyna w województwie podkarpackim znajduje się jeden z największy na świecie schronów kolejowych z czasów II Wojny Światowej. Wybudowany przez Organizację Todt obiekt jest u dostępny do zwiedzania i pełni dziś rolę atrakcji turystycznej.

Add a comment

Czytaj więcej: Schron kolejowy Hitlera

Mogiła Wandy i porachunki archeologów

Screenshot 2021 02 16 NowohucianieW 1917 roku Marian Wawrzeniecki – nakładem własnym – wydał broszurkę o złożonym tytule: ”Porachunki z powodu odkryć archeologicznych przy Mogile Wandy we wsi Mogiła pod Krakowem”.
Lektura tych kilkunastu stron dostarcza sporej dawki humoru, obnażając stosunki panujące w świecie archeologów w początku XX wieku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Add a comment

Czytaj więcej: Mogiła Wandy i porachunki archeologów

Nowohucki IS-2

3d IMG 3468 1Radziecki czołg ciężki IS-2 po raz pierwszy wyjechał na ukraińskie stepy już na początku 1944 roku. W tym czasie Wehrmacht co raz bardziej ustępował nawale ze wschodu ponosząc przy tym coraz bardziej to dotkliwe straty. Sam czołg powstał z zapotrzebowania wystawienia odpowiedniej kontry na niemieckie tygrysy czy elephanty. Choć powszechnie znany i lubiany T34-85 znany przez polską publikę jako „Rudy 102” miał przy odpowiednich warunkach i przewadze liczebnej szanse z tygrysem to w walce jedne na jednego całkowicie mu ustępował. Tak więc radzieccy technicy wzięli się za konstruowanie czołgu który w bezpośrednim starciu z niemieckimi czołgami wyjdzie nie tylko zwycięsko ale i dużej mierze bez szwanku. Tak oto powstał wspomniany już wcześniej IS-2. Czołg ten siał postrach wśród niemieckich pancerniaków bez problemu niszcząc ich czołgi. Choć IS-2 wyjechał na pole bitwy stosunkowo krótko przed zakończeniem wojny w Europie to zdążył wziąć udział w kilku najważniejszych bitwach II WŚ, a także zawieźć czerwony sztandar aż do samego Berlina.

Add a comment

Czytaj więcej: Nowohucki IS-2