Bitwa pod Limanową

phoca thumb m 3d img 9880Listopad 1914 roku 1 WŚ wykrwawia Europe już od 5-ciu miesięcy. Na zachodzie wojna zdążyła przybrać obraz z jakiej jest najbardziej znana, setki kilometrów okopów oraz sukcesy mierzone w metrach okupione dziesiątkami tysięcy strat. Na wschodzie natomiast Cesarstwo Niemieckie zadało rosyjskiemu niedźwiedziowi  druzgocącą klęskę w bitwie pod Tannenbergiem.

Add a comment

Czytaj więcej: Bitwa pod Limanową

Ewangelicy z Nowej Huty

IS cmentarz ewangelicki łuczanowiceOstatnie dane statystyczne o religijności obywateli Polski - pochodzące z 2011 roku -mówią o tym, że Ewangelicy w Polsce stanowią niespełna 0,5% wierzących. Dziś Polska jest niemal jednolita religijnie, ale w dawnych czasach byliśmy istną mozaiką religii i kultur. Mało znanym, także mieszkańcom Nowej Huty, jest fakt istnienia Ewangelickiego Zboru z Łuczanowicach.

Add a comment

Czytaj więcej: Ewangelicy z Nowej Huty

Najkrótsza wojna w historii

palacWitam dziś przybliżę wam  najkrótszą wojnę w historii, a jest nią Wojna angielsko-zanzibarska. Geneza konfliktu: Kiedy 25 sierpnia 1896 roku zmarł sułtan Zanzibaru, Hamad ibn Suwajni,  tronem w Zanzibarze zawładnął w wyniku przewrotu Chalid ibn Barghasz, który uchodził za stronnika Niemiec. Nie mogli się z tym pogodzić Brytyjczycy, liczący na to, że politykę przychylnego im zmarłego będzie kontynuował wyznaczony przez nich na następcę Hammud ibn Muhammad.

 

 

Add a comment

Czytaj więcej: Najkrótsza wojna w historii