Kiedy Wróżenice trafiły na po raz pierwszy na karty historii i jak do tego doszło?

mapa wróżeniceW dziejach Polski wiek XIII był burzliwym czasem rozbicia dzielnicowego, walki o władzę i najazdów tatarskich. Nieznaczna stabilizacja nastąpiła w latach 1243 – 1279, gdy zwierzchnictwo nad dzielnicą senioralną z Krakowem objął Bolesław Wstydliwy. Wyrazem tej stabilizacji jest choćby lokacja miasta Krakowa na prawie niemieckim w 1257 roku. Pomimo chwilowego uspokojenia i zatrzymania karuzeli władców, jaka miała miejsce do tej pory, nadal istniało wiele napięć. Występowały one zarówno na arenie międzynarodowej (konflikt czesko-węgierski, najazdy tatarów, ale też Jaćwingów i Litwinów), jak i wewnętrznej (konflikt stronnictw Bolesława Wstydliwego i książąt mazowieckich).

Add a comment

Czytaj więcej: Kiedy Wróżenice trafiły na po raz pierwszy na...

Jak Kościelniki trafiły do pierwszej polskiej opery narodowej?

kościelniki“Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” to utwór nierozerwalnie związany z Nową Hutą. W pierwszym momencie stwierdzenie to wydaje się nieoczywiste, choćby z tego powodu, że oba dzieła (“Cud” jako dzieło literatury i Nowa Huta jako dzieło architektoniczne i urbanistyczne) dzieli ponad 150 lat historii. Akcja “Cudu” toczy się jednak we wsi Mogiła, której grunty (między innymi) pochłonęło nowe miasto i kombinat metalurgiczny. I gdzie jeszcze w tym wszystkim Kościelniki?

Add a comment

Czytaj więcej: Jak Kościelniki trafiły do pierwszej polskiej...

Ku pamięci bohaterskim lotnikom Liberatora

3dSpacerując lasami powiatu brzeskiego, mniej więcej pośrodku drogi pomiędzy miejscowościami Łoniowa a Łysa Góra, możemy natknąć się na stojący w lesie krzyż.
Pierwszym skojarzeniem, jakie ma nie znający historii tych ziem turysta, jest skojarzenia, że krzyż upamiętnia jakieś miejsce kaźni z czasów wojennej okupacji. I faktycznie, postawiony tam krzyż upamiętnia tragiczne wydarzenia z II Wojny Światowej. Tyle że nie było to miejsce masowych rozstrzeliwań czy walk. Powód postawienia krzyża wyjaśnia tablica informacyjna postawiona w miejscu tych tragicznych wydarzeń.

Add a comment

Czytaj więcej: Ku pamięci bohaterskim lotnikom Liberatora

Kliczko niczym Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Tadeusz Dolega MostowiczJest mistrzem świata w boksie, ma fortunę, mógłby bezpiecznie uciec do każdego kraju na świecie. Ubrał jednak mundur i poszedł na barykadę. Polska też ma takiego bohatera! Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Jeden z najlepszych polskich pisarzy, autor min. Kariery Nikodema Dyzmy, również mógł bezpiecznie ewakuować się podczas Kampanii Wrześniowej.

Add a comment

Czytaj więcej: Kliczko niczym Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Odwiedziło nas

DziśDziś181
WczorajWczoraj449
Ten TydzieńTen Tydzień3147
Ten MiesiącTen Miesiąc17451
W SUMIEW SUMIE894333

REDAKCJA