Bitwa pod Limanową

phoca thumb m 3d img 9880Listopad 1914 roku 1 WŚ wykrwawia Europe już od 5-ciu miesięcy. Na zachodzie wojna zdążyła przybrać obraz z jakiej jest najbardziej znana, setki kilometrów okopów oraz sukcesy mierzone w metrach okupione dziesiątkami tysięcy strat. Na wschodzie natomiast Cesarstwo Niemieckie zadało rosyjskiemu niedźwiedziowi  druzgocącą klęskę w bitwie pod Tannenbergiem.

Add a comment

Czytaj więcej: Bitwa pod Limanową

Ewangelicy z Nowej Huty

IS cmentarz ewangelicki łuczanowiceOstatnie dane statystyczne o religijności obywateli Polski - pochodzące z 2011 roku -mówią o tym, że Ewangelicy w Polsce stanowią niespełna 0,5% wierzących. Dziś Polska jest niemal jednolita religijnie, ale w dawnych czasach byliśmy istną mozaiką religii i kultur. Mało znanym, także mieszkańcom Nowej Huty, jest fakt istnienia Ewangelickiego Zboru z Łuczanowicach.

Add a comment

Czytaj więcej: Ewangelicy z Nowej Huty

Żydzi w Wolbromiu

IS cmentarz żydowski wolbromPoczątki historii społeczności żydowskiej w Wolbromiu przypadają na połowę XVII. Pierwsi Żydzi zaczęli osiedlać się w mieście zaraz po potopie szwedzkim. Społeczność żydowska w Wolbromiu rozwijała się bardzo prężnie.

Add a comment

Czytaj więcej: Żydzi w Wolbromiu 

PDG: (odc.26) : Strzelanina o beczki z piwem i romans w Watykanie

map of the world 3588157 192021 lipca 1911 roku w prasie można było natrafić na ciekawe informacje. Ilustrowany Kurier Codzienny poświęcił wiele miejsca romansowi jaki rozgrywał się za Spiżową Bramą. Znacznie mniej miejsca poświęcono niecodziennej strzelaninie policji z robotnikami o… beczki z piwem.

Add a comment

Czytaj więcej: PDG: (odc.26) : Strzelanina o beczki z piwem i romans w Watykanie