PDG (nr 72): Ile razy dziennie powinno całować się żonę?

map of the world 3588157 1920Trudno w to uwierzyć, ale w 1910 roku w Amsterdamie odbyła się sprawa rozwodowa z powodu pocałunków. Pozew o rozwód wniosła żona a jako główny powód podała, że mąż za mało ją całuje. Wymiar sprawiedliwości podszedł do sprawy poważnie i powołał ekspertów, którzy mieli określić jaka powinna być dzienna ilość pocałunków.

Add a comment

Czytaj więcej: PDG (nr 72): Ile razy dziennie powinno całować...

PDG (odc.69): Języki świata

map of the world 3588157 1920W 1911 roku, Ilustrowany Kurier Codzienny, zamieścił artykuł dotyczący języków świata.
Najwięcej ludzi, tak samo jak i obecnie posługiwało się językiem chińskim (mandaryńskim). W 1911 roku, po chińsku mówiło 370 000 milionów ludzi, obecnie prawie miliard! Ciekawostką jest, że drugi najbardziej popularny język świata - hiszpański, któym mówi dziś ponad 405 milionów osób w 1911 roku był dopiero na 9 pozycji a posługiwało się nim zaledwie 50 milionów. Jak na tym tle wypada język polski?
Tego dowieicie się z naszego przeglądu dawnych gazet.

Add a comment

Czytaj więcej: PDG (odc.69): Języki świata 

Kliczko niczym Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Tadeusz Dolega MostowiczJest mistrzem świata w boksie, ma fortunę, mógłby bezpiecznie uciec do każdego kraju na świecie. Ubrał jednak mundur i poszedł na barykadę. Polska też ma takiego bohatera! Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Jeden z najlepszych polskich pisarzy, autor min. Kariery Nikodema Dyzmy, również mógł bezpiecznie ewakuować się podczas Kampanii Wrześniowej.

Add a comment

Czytaj więcej: Kliczko niczym Tadeusz Dołęga-Mostowicz

PDG (odc. 68): Historia jednego bociana

1 bocianDSC 7481Działo się to na początku XX wieku. Wiedza ludzkości na temat zwierząt była znacznie mniejsza niż dziś. Zajmujący się tematem uczeni nie mieli jeszcze stu procentowej pewności czy wyklute nad Wisłą bociany , zimują w Afryce czy nie. Niezbitego dowodu dostarczył jeden z boćków w 1909 roku. Niestety sam miał się stać posiłkiem, ale ostatecznie „Buszmeni” zrezygnowali z jedzenia ptaka mającego pierścień! Zapraszamy do lektury historii opisanej przez tygodnik Rola.

Add a comment

Czytaj więcej: PDG (odc. 68): Historia jednego bociana

Odwiedziło nas

DziśDziś308
WczorajWczoraj664
Ten TydzieńTen Tydzień2955
Ten MiesiącTen Miesiąc7992
W SUMIEW SUMIE597727

REDAKCJA