Polska - Kraków - Muzeum lotnictwa

dsc02088Powstanie Muzum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, wiąże się z zorganizowną w 1964 przez Aeroklub Krakowski "Wystawy Lotniczej", na terenie byłego lotniska Rakowice-Czyżyny. Z myślą o tym przedsięwzięciu, do Krakowa już od 1963 roku zaczęto zwozić odpowiednie eksponaty. Gromadzono je już wcześniej - bo już od zakończenia działań wojennych, z myślą o przyszłym muzeum lotnictwa. Dopiero warunki stworzone w Krakowie pozwoliły zrealizować ten piękny plan.

 

Obecnie MLP w Krakowie, zajmuje znaczące miejsce na kulturowej mapie Małopolski. Zwiedzający spotykają się ze współczesną techniką lotniczą, historią awiacji i poznają zgromadzone w obrębie muzeum statki powietrzne. We wrześniu 2010 uroczyście otwarto nowy Gmach Główny muzeum - jego imponująca i nowoczesna forma spotkała się z pozytywną reakcją zwiedzających i ekspertów, zbierając żniwo branżowych nagród. Z góry, kształt budynku przypomina śmigło. Przypadek? Oczywiście, że nie.

Większość eksponatów stanowią przekazane do muzeum egzemplarze wycofane z użytku przez wojsko lub władze państwowe. Część samolotów pochodzi z niegdysiejszej "kolekcji" Hermana Goringa.

W ramach działań edukacyjnych w muzeum organizuje wiele projektów i atrakcji. Wiodącym "produktem" jest coroczny Piknik Lotniczy - organizowany rzecz jasna w siedzibie MLP, na najstarszym lotniku Rzeczypospolitej (wspomniane Rakowice-Czyżyny), historycznej siedzibie II Pułku Lotniczego. Piknik Lotniczy to jedne z największych cywilnych pokazów lotniczych. Ilość atrakcji, a zwłaszcza możliwość uczestniczenia w niecodziennych pokazach przyciąga co roku kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Muzeum Lotnictwa Polskiego, Piknik Lotniczy - warto zobaczyć, warto uczestniczyć!

dsc02111

dsc02137

dsc06237

dsc06270

Pin It