3D-Trip: Wąchock

W Polsce jIS IMG 6505est, aż 218 miast w których liczba ludności mieści się w przedziale od 2500 do 4999 osób.
Kto z czytelników słyszał o takich miejscowościach jak Knyszyn czy Pieniężno?

 

Statystycznie Knyszyn i Pieniężno sąsiadują w Wąchockiem. Piętnastowieczne świętokrzyskie miasteczko zamieszkuje 2795 osób. Według tych samych pochodzących z 2018 roku danych, nieco mniejszy jest podlaski Knyszyn w którym żyją 2782 osoby.  Siedem osób więcej niż w Wąchocku mieszka Pieniężnie, które położone jest w powiecie braniewskim. Gdzie jest powiat braniewski? Tuż przy granicy z obwodem Kaliningradzkim.

Nie wiadomo kto i kiedy opowiedział pierwszy kawał o Wąchocku. Trudo też zrozumieć fenomen, że w pewnym okresie czasu z tych kawałów śmiała się cała Polska. Pewne jest natomiast, że to dzięki nim każdy Polak choć raz słyszał nazwę miasta a szanse, że przeciętny Kowalski usłyszy i zainteresuje się Knyszynem (z całym szacunkiem dla tej miejscowości i jej mieszkańców) są zerowe…

Władze miasta jak i mieszkańcy pogodzili się z tym, iż ich miejscowość  trafiła do śmiesznych historyjek i postanowili popularność przekuć w sukces.
To też zaskoczeniem dla naszej wyjazdowej ekipy, która Wąchock zwiedziała przy okazji wyjazdu na Lubelszczyznę, był nie pomnik sołtysa ale cały sąsiadujący z nim teren.
Zadbany park z alejkami wybrukowanymi płytami z oczywistą treścią zachęca do spaceru. W pobliżu parku możemy w jednym z lokali zjeść drobną przekąskę czy napić się kawy.

Są jeszcze dwa powody dla których warto zobaczyć Wąchock. I tak naprawdę to one powinny być celem wypraw turystów.

Zalew Wąchocki czyli wybudowany w latach 2006-2008 sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 18 hektarów. Otoczony jest on alejką spacerową. Nie ma niestety wydzielonego miejsca do kąpieli, ale są miejsca dla wędkarzy a każdy miłośnik natury może obserwować wodne ptactwo.
Najstarszym i najważniejszym obiektem w Wąchocku jest pochodzący z XIII wieku klasztor Cystersów. Historia opactwa i zakonników na ziemiach polskich zasługuje na osobny artykuł…

Podróżując przez świętokrzyskie warto swoją trasę zaplanować przez Wąchock.

 

tekst/video: Dariusz Grochal
foto/viedo: Marcin Strzyżewski

 

Pin It