Cmentarz Żydowski - Beckov

1 cmentarz żydowski beckov 14Jednym z najbardziej malowniczych żydowskich cmentarzy, jest kirkut znajdujący się w słowackiej miejscowości Beckov. Ta niewielka słowacka wioska słynie głównie z XIII wiecznego zamku, który do dziś zachował się w postaci ruin.

 

 

 

 


Źródła historyczne, powstanie zamku datują na XIII wiek. Badania archeologiczne udowodniły, że osadnictwo na zamkowym wzgórzu, miało miejsce już w czasach kultury lateńskiej.
Żydowski cmentarz, znajdujący się pod murami zamku, niedaleko dolnej bramy, pochodzi z końca XVII wieku. Cmentarz, przedziela biegnąca do zamku droga co sprawia, że w literaturze tematu, możemy spotkać  z podziałem na stary i nocy cmentarz. W rzeczywistości jest to jeden kirkut i właściwsze jest określenie stara i nowa część cmentarza.
Pierwsi Żydzi pojawili się w Beckovie w 1683 roku. Byli to uciekinierzy z morawskiego miasta Uherský Brod. W 1689 roku  otrzymali zgodę na budowę domu modlitwy i założenie cmentarza.
 W starszej części cmentarza zachowało  się do dziś około 80 nagrobków. Stare macewy są mocno uszkodzone, a napisy niewyraźne, najstarszy czytelny napis pochodzi z 1739 roku. Cmentarz funkcjonował jeszcze na początku XX wieku.
Zwiedzając słowackie zamki, warto do swojej listy dodać ten w Beckovie. Tym bardziej, że znajduje się on raptem 20 kilometrów od szczycącego się posiadaniem jednego z największych zamków w Europie – Trenczyna.

 

1 wizytówka

Pin It

Odwiedziło nas

DziśDziś175
WczorajWczoraj449
Ten TydzieńTen Tydzień3141
Ten MiesiącTen Miesiąc17445
W SUMIEW SUMIE894327

REDAKCJA