Bitwa pod Limanową

phoca thumb m 3d img 9880Listopad 1914 roku 1 WŚ wykrwawia Europe już od 5-ciu miesięcy. Na zachodzie wojna zdążyła przybrać obraz z jakiej jest najbardziej znana, setki kilometrów okopów oraz sukcesy mierzone w metrach okupione dziesiątkami tysięcy strat. Na wschodzie natomiast Cesarstwo Niemieckie zadało rosyjskiemu niedźwiedziowi  druzgocącą klęskę w bitwie pod Tannenbergiem.

Na południu jednak C.K monarchia ponosi klęskę za klęską z rąk Rosjan. W październiku poddany został Przemyśl który stanowił rdzeń Austriackiej obrony. Austriacy wycofywali się w nieładzie w kierunku swojej ostatniej linii obrony wokół Krakowa.
16 listopada wojska imperium Rosyjskiego podchodzą pod Twierdzę Kraków. Plan Rosjan był niezwykle prosty i mniej więcej taki sam jaki zastosowali oni w Przemyślu. Plan zakładał uderzenie od północy i wzięcie krakowskiej twierdzy w kleszcze a następnie jest okrążenie i zmuszenie obrońców do złożenia broni. Atak rozpoczął się nad ranem jednak szybko stracił on impet. Austriacka artyleria umiejscowiona w fortach Rajsko, Dłubnia oraz Tonie skutecznie ostrzeliwały pozycje Rosyjskie uniemożliwiając im zbliżenie do pozycji austro-węgierskich. Rosjanie zostali zmuszeni do zrewidowania swoich planów, ich nowe plany zakładały uderzenie od południa pozostałymi siłami które jeszcze nie zostały związane walką. Obie strony szykowały się do ostatecznej konfrontacji o Małopolskę a miejscem tej batalii została Limanowa.
2 grudnia armia austro-węgiersko rozpoczęła ofensywę  limanowsko-łapanowską która zmusiła Rosjan do przejścia do defensywy w tym samym czasie obrońcy twierdzy Kraków także ruszyli do kontrataku . bitwa była krwawa jednak przez pierwsze dni żadna ze stron nie była wstanie przejąć inicjatywy. Sytuacja zmieniła się 7 grudnia kiedy to z północy do ataku ruszyła 3 armia austro-węgierska. 11 grudnia austriaccy dotarli do Nowego Sącza, tym samym Rosjanom groziło okrążanie. 12 grudnia sztab generalny armii rosyjskiej podjął decyzje o odwrocie.
Kleśka Rosjan w bitwie pod Limanową oznaczała kres ich planów o szybkim zwycięstwie na Austro-Węgrami. Dopiero na początku 1945 roku do Krakowa wkroczą oddziały rosyjskie już jednak nie walczące za cara lecz za komunistyczną rewolucje.

Maurycy Strzyżewski

 

 

 

Pin It

Odwiedziło nas

DziśDziś795
WczorajWczoraj172
Ten TydzieńTen Tydzień795
Ten MiesiącTen Miesiąc5126
W SUMIEW SUMIE1188435

REDAKCJA