Krzywopłoty - legionowe Termopile
Krzywopłoty to wieś w powiecie olkuskim w Małopolsce. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1403 roku. Miejscowość ta stała się znana z powodu bitwy jaka rozegrała się na tutejszych polach w listopadzie 1914 roku.
W dnia 17-18 listopada miał tu miejsce bitwa, którą po latach Józef Piłsudzki nazwał „krzywopłockimi legionowymi Termopilami”. To właśnie z inicjatywy Marszałka w 1920 roku na cmentarzu w Bydlinie stanął pomnik w formie kilkumetrowego krzyża upamiętniający starcie legionistów z armią rosyjską.
Bitwa pod Krzywopłotami była jednym z największych starć I Wojny Światowej w jakich uczestniczyli legioniści. Prawie półtora tysiąca żołnierzy z IV i VI batalionu 1 pułku piechoty Legionów pod dowództwem kpt. Tadeusza Furgalskiego i kpt. Kazimierza Piątka, przy wsparciu artylerzystów dowodzonych przez kpt. Ottokara Brzezina starła się z wojskami rosyjskimi. Bitwa toczyła się ze zmiennym szczęściem. Ostatecznym efektem było zatrzymanie rosyjskiej ofensywy.
W dwudniowych walkach poległo 46 legionistów, którzy spoczywają na cmentarzu w Bydlinie. Nieznane są straty jakie poniosła armia rosyjska. Część poległych żołnierzy armii rosyjskiej również zostało pochowanych na bydlińskim cmentarzu.
tekst/foto: Dariusz Grochal
video: Marcin Strzyżewski