Dis Manibus
Nie pamiętam, kiedy pierwszy raz sięgnąłem po książkę profesora Aleksandra Krawczuka. Nie pamiętam nawet, która była to książka. Nie ma to dziś żadnego znaczenia. Każda z nich jest dla mnie tak samo ważna i cenna.
Profesor Aleksander Krawczuk na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich miłośników historii, zwłaszcza tych, którzy pasjonują się starożytnością. To on zaszczepił miłość do tej epoki, kilku pokoleniom czytelników.
Aleksander Krawczuk, urodził się 7 czerwca 1922 roku w Krakowie. Studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego ukończył w 1949 po czym został pracownikiem naukowym na swojej Alma Mater. W 1985 roku otrzymał tytuł profesorski w zakresie nauk humanistycznych.
W latach 80-tych zajął się polityką. Był ministrem kultury i sztuki w latach 1986-1989 w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego. Z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej dwukrotnie sprawował mandat poselski Sejmu I i II kadencji.
W 1997 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył prof. Krawczuka, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Aleksander Krawczuk przez całe życie popularyzował historię starożytną. Był współtwórcą serii filmów dokumentalnych z cyklu „Antyczny świat profesora Krawczuka”
Autor prawie 40 książek i licznych publikacji naukowych. Jego twórczość tłumaczona była na szereg jeżyków obcych. W swoich książkach często poruszał też osobiste wątki, wspominał okres dzieciństwa, lata wojennej okupacji.
Nie udało mi się nigdy osobiście spotkać z profesorem Krawczukiem. Przez lata, nabywałem na aukcjach internetowych jego książki. Zgromadziłem wszystkie, włącznie z unikatową, pierwszą książką profesora – Kolonizacja sullańska , wydanej przez Ossolineum w bardzo niskim nakładzie w 1960 roku. Wszystkie książki dawno już przeczytane, są ozdobą mojej prywatnej biblioteki.
Dziękuje mistrzu za każdą. Niech Bogowie przyjmą Cię godnie.
Pogrzeb śp. prof. Aleksandra Krawczuka odbędzie się 3 lutego (piątek) na Cmentarzu Rakowickim o godzinie 13:40.
Dariusz Grochal