Strajk Kobiet w Nowej Hucie

IS 1W minioną niedzielę w całej Polsce odbyły się liczne protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, zakazującej aborcji płodów, które z powodu wad letalnych nie mają szans na przeżycie.

 

 

 

 

 

 

W Nowej Hucie pod kościołem parafialnym  Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy, przeciwnicy decyzji Trybunału pikietowali podczas ostatniej wieczornej mszy.
Niewielka grupa protestujących początkowo stała obok wejścia do kościoła z transparentami a po rozpoczęciu mszy próbowała dostać się do środka świątyni. Protestujący zostali zablokowani w kościelnej kruchcie, przez grupę osób, które uniemożliwiły im wejście na odbywającą się mszę.
Pomiędzy obiema grupami doszło do utarczek słownych.

IS 2
Zaraz po zakończeniu Mszy Świętej, przeciwnicy decyzji Trybunału udali się na zewnątrz, gdzie dalej z transparentami w dłoniach kontynuowali swój protest.
Reakcje wychodzących z kościoła wiernych były skrajne. Padały pojedyncze obraźliwe słowa rzucane w stronę protestującej. Kilka osób wdało się w dłuższą dyskusję z przeciwnikami zakazu aborcji. Protestujący otrzymali też słowa wsparcia i uznania od kilku kobiet, które uczestniczyły w Mszy Świętej.

IS 5

Cała manifestacja miała spokojny przebieg, nie doszło do rękoczynów.
Nad bezpieczeństwem obu stron czuwała bardzo licznie zgromadzona tego wieczora policja, która po zakończeniu protestu wylegitymowała zgromadzone przed kościołem osoby.

IS 6

 

tekst/foto: Dariusz Grochal

Pin It