3D-Trip: Pałac Tarłów

Zwiedzając województwo śIS pałac tarłówwiętokrzyskie, będąc w okolicach Kielc, warto podjechać do niewielkiej miejscowości Podzamcze Piekoszowskie.


Podzamcze Piekoszowskie to licząca niespełna czterystu mieszkańców wieś położna 15 kilometrów na zachód od Kielc. W miejscowości tej znajduje się Pałac Tarłów, ta XVII wieczna rezydencja jednego z najpotężniejszych rodów magnackich Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jest dziś tylko wspomnieniem dawno minionego świata. Prawdopodobnie jej projektantem był jeden z najbardziej znanych architektów owych czasów, pochodzący z Gorycji (obecnie Włochy, wówczas Republika Wenecka) Tomasz Poncino.
Budowę pałacu rozpoczęto w połowie XVII wieku. Koszt budowy rezydencji był ogromny. Jan Aleksander Tarło, który to postanowił wybudować go dla swojej drugiej żony, księżnej Anny Czartoryskiej, zmuszony był sprzedać, aż 30 wsi na zebranie odpowiednich funduszy. Własnością rodu Tarłów pozostał do 1842 roku. Okres upadku państwowości Rzeczypospolitej, to również okres końca świetności wielu magnackich rezydencji. W połowie XIX wieku pałac popadał w coraz większą ruinę a dzieła zniszczenia dopełnił pożar z 1860 roku. Od tego czasu zmieniający się właściciele, podejmowali bezskuteczne próby odbudowy pałacu. Po II Wojnie Światowej pałac stał się własnością skarbu państwa. Jak z każdym tego typu obiektem tak i z Pałacem Tarłów związana jest legenda o ukrytym złocie spiskowców planujących obalić która Augusta III Sasa. Król jak wiadomo nie obalono podobnie jak i do dziś nie odnalazł ukrytego złota.


Dziś obiekt jest ogólnie dostępny a w zasadzie niezabezpieczony w żadnego sposób. Każdy może bez trudu wejść na teren ruin co sprawia, że pozostałe grube mury tej wspaniałej rezydencji z każdym rokiem popadają w coraz większą ruinę.

 

Dariusz Grochal


źródło: wikipedia
foto: autor

Pin It

Odwiedziło nas

DziśDziś403
WczorajWczoraj698
Ten TydzieńTen Tydzień2891
Ten MiesiącTen Miesiąc15779
W SUMIEW SUMIE1008822

REDAKCJA