Wadów – historia wsi

IS Dwór Badenich 1Wadów jest dziś częścią Nowej Huty. Pierwsze wzmianki o wsi pojawiają się już w XIII wieku. Wieś była wówczas własnością rodu Gryfitów i należała do parafii Ruszcza.

 

 

 

 

 

Główną atrakcją tej części Krakowa jest Dwór Badenich. Wybudowany został w 1874 roku. Projektantem budynku o cechach neorenesansowego pałacu był Antoni Łuszczkiewicz.

Warto wspomnieć o postaci Józefa Badeniego.
Józef Badeni herbu Bończa urodził się 13 marca 1836 roku w Branicach. Początkowo pracował jako urzędnik w Warszawie. Później był zarządcą majątku w Bejsce (województwo świętokrzyskie).Po śmierci właściciela za pieniądze z dzierżaw i posagu żony nabył majątek Wadów. Był posłem do Sejmu Krajowego. Nie doczekał się własnego potomstwa. Po śmierci kuzyna zaopiekował się jego synem Janem – późniejszym jezuitą, jednym z pionierów działań społecznych w Galicji. Dwór był własnością Badenich do 1930 roku. Później został zakupiony przez Zofię Kulinowską, która mieszkała w nim do końca II Wojny Światowej. Po wojnie w budynku znajdowała się szkoła, później przedszkole. W latach 90. budynek trafił do prawowitych spadkobierców, którzy postanowili dwór przekazać gminie. Obecnie budynek stoi nieużywany.

Linki zewnętrzne:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wad%C3%B3w                                                                                                                                            https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Badeni                                                                                                                                                  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dw%C3%B3r_Badenich_w_Wadowie

tekst/foto: Dariusz Grochal                                                                                                                                                                                           video: Marcin Strzyżewski

Pin It