Dwór w Łuczanowicach

IS dwór łuczanowice 1Łuczanowice gościły już na naszych łamach, kiedy to prezentowaliśmy historię istniejącego tam ewangelickiego cmentarza. Dziś po raz kolejny wracamy do tej części Krakowa. Tym razem przedstawimy historię miejscowego dworu.

 

 

 

 

 


Dwór w Łuczanowicach, pamięta jeszcze czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów.  
Jego budowę na  ukończono w 1787 roku. Pierwszym właścicielem i zarazem budowniczym rodowej siedziby był Marcjan Żeleński. Dwór wybudowany został w barokowo-klasycznym stylu. Budynek był parterowy, modrzewiowy i otynkowany. Obok znajdował się park w stylu angielskim.
Do dziś przetrwały tylko niewielkie ślady z pierwotnego wyglądu dworu. Obiekt w większości strawił pożar a obecny kształt dworu to dzieło Tadeusza Stryjeńskiego, który wybudował go w 1902 roku dla hrabiego Władysława Mycielskiego. Rodzina Mycielskich została wygnana z dworu po II Wojnie Światowej. Obecnie w dworku mieści się kaplica, świetlica a także mieszkania prywatne. Z pięknego niegdyś parku z rzadkimi gatunkami drzew, też niewiele dotrwało do dnia dzisiejszego.

IS dwór łuczanowice

 

 

tekst/foto: Dariusz Grochal                                                                                                                                                                                           video: Marcin Strzyżewski

Pin It