Pałac w Żmigrodzie

800px Schloss Trachenberg Sammlung DunckerBardzo dobrze znamy historię polskich dworów, które padały ofiarą Armii Czerwonej. Mniej znana jest historia, dworów i pałaców, które dziś znajdują się na terenie Polski a przed II Wojną Światową, były siedzibami niemieckich arystokratów.

Żmigród to niespełna siedmio tysięczne miasteczko leżące 40 kilometrów na północ od Wrocławia.

Główną turystyczną atrakcją miasta jest  XVII-wieczny pałac Hatzfeldtów, a właściwie jego ruiny, które stoją w miejscu średniowiecznej twierdzy. Całość otoczona jest zabytkowym parkiem w stylu angielskim założonym w XVIII wieku.
Pierwsze wzmianki o warowni w Żmigrodzie pochodzą z 1296 roku. Murowany zamek powstał w XIV wieku. Żmigrodzki zamek przetrwał dwa pożary (1579 rok i 1605), Wojnę Trzydziestoletnią (kiedy to zastał zamieniony na twierdzę) i oblężenie wojsk szwedzkich w 1640 roku (gdzie obrońcy sprytnym fortelem, polegającym na otwarciu śluz, zatopili szwedzkie armaty znajdujące się na zamarzniętym rozlewiskiem Baryczy)

IS 1 żmigród 5

Pod koniec XVII wieku, zamek stał się własnością rodu von Hatzfeldt. Natychmiast przystąpiono do przebudowy posiadłości. Pierwszy wybudowany w latach osiemdziesiątych XVII wieku pałac, strawił pożar. Drugi pałac, który przetrwał do 1945 roku, to dzieło wrocławskiego mistrza budownictwa Christopha Hancknera. Trwające trzy lata prace budowlane ukończono w 1708 roku. Dwupiętrowy pałac posiadał trzy skrzydła. W połowie XVIII wieku dobudowano jeszcze jedno skrzydło, które stanowiło letnią część pałacu.
W 1813 roku w tzw. Wielkiej Sali doszło do podpisania układu zwanego „Protokół Żmigrodzki”. Ustalenia poczynione z Żmigrodzie przyczyniły się do porażki Napoleona w bitwie pod Lipskiem.
Pałacowe komnaty gościły przy tej okazji, aż trzy koronowane głowy. Swoją obecnością pałac zaszczycili król pruski Fryderyk Wilhelm III, car Aleksander I, następca tronu szwedzkiego - Karol Jan Bernadotte, a także posłowie z Anglii i Austrii.

IS 3 żmigród 14

Koniec piękniej rezydencji nastał w styczniu 1945 roku. Wówczas to nacierająca Armia Czerwona, dokonała spalenia pałacu. Ruiny budowli musiały czekać ponad 60-lat, aby przywrócono im choć cień dawniej świetlności. W latach 2007/2008, przeprowadzono gruntowną renowację zachowanych ruin pałacu. Dziś zabezpieczone, dzięki specjalnie wybudowanej drewnianej konstrukcji można zwiedzać i stanowią piękny plener fotograficzny. W podziemiach pałacu funkcjonuje restauracja. W 2012 roku wybudowano trejaż imitujący drugie skrzydło pałacowe.

IS 2 żmigród 11

Obok ruin pałacu znajduje się dawna zamkowa wieża. Odrestaurowana stanowi dziś siedzibę informacji turystycznej. W wieży funkcjonuje też mini muzeum a na szczycie taras widokowy.

 

 

Dariusz Grochal

Tekst/foto: Dariusz Grochal
Video: Marcin Strzyżewski

Źródła:

https://www.polskieszlaki.pl/palac-w-zmigrodzie.htm                                                                                                                           http://www.zmigrod.com.pl/asp/nowy-protokol-zmigrodzki-podpisany,2,artykul,1,2665                                                                    https://www.zamkipolskie.com/zmigr/zmigr.html                                                                                                                                     https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_%C5%BBmigrodzie

foto: Pałac w Żmigrodzie, druga połowa XIX wieku, z teki Aleksandra Dunckera (domena publiczna)

Pin It

Odwiedziło nas

DziśDziś92
WczorajWczoraj1671
Ten TydzieńTen Tydzień1763
Ten MiesiącTen Miesiąc6094
W SUMIEW SUMIE1189403

REDAKCJA