Kacper, Melchior i Baltazar

418127939 694390339474116 3668220422646192445 nTo nie imiona „Trzech Króli”. Stworzona stosunkowo niedawno tradycja obchodzenia święta Objawienia Pańskiego, każe nazywać, nieznanych z liczby i imion mędrców ze wschodu, tymi imionami. [aktualizacja, 15.01.2024]


Z roku na rok rośnie popularność urządzania orszaków Trzech Króli. I nie ma w tym nic złego. Każdy ma prawo świętować, tak jak chce. Barwne pochody przebierańców, są rozrywką, zwłaszcza dla najmłodszych uczestników. Niestety warszawski pochód miał też tragiczny incydent.
Fundacja Orszak Trzech Króli, która organizowała pochód w stolicy, postanowiła, że jedną z atrakcji będzie wypuszczenie gołębi na wolność. Wypuszczenie gołębi hodowlanych w centrum miasta w środku zimy oznacza skazanie ich na śmierć. Gołębie wychowane w gołębnikach bardzo rzadko kiedy są w stanie zaadoptować się do miejskiego środowiska. Biorąc pod uwagę to, że mamy środek zimy, pokrywę śnieżną i duże mrozy ich szanse spadają do zera.

Szczęściem w nieszczęściu było to, że całą akcję wypuszczania gołębi zauważyła jedna z Warszawianek, która natychmiast ruszyła z pomocą. Udało jej się odłowić i zabezpieczyć trzy gołębie, które dostały imiona przypisywane mędrcom ze wschodu. Nie udało się odłowić wszystkich gołębi i – co gorsza – nie wiadomo ile gołębi, zostało wypuszczonych.

Fundacja, zamiast posypać głowę popiołem, przeprosić za ten element organizowanego przez siebie wydarzenia, nabrała wody w usta.
Od niedzieli bezskutecznie próbowałem skontaktować się z Fundacją. Nie raczyli odpisać na moje zapytanie dziennikarskie, nie raczyli odpisać na wiadomość wysłaną za pośrednictwem komunikatora Messenger, nie raczyli odpowiedzieć na zamieszczone pod postami na platformie facebook komentarze. Nikt nie miał odwagi, powiedzieć kto konkretnie odpowiada za wypuszczenie gołębi, czyj to był pomysł, czy osoby te miały świadomość tego, co robią.

Wiedząc z życiowego doświadczenia, jak niski jest poziom wiedzy społeczeństwa na temat gołębi, mogę założyć, że osoby odpowiedzialne za ich wypuszczenie nie miały złych intencji. Nie miały wiedzy, że celebrowane przez nich religijne święto, będzie oznaczało śmierć dla wypuszczonych ptaków. Szkoda tylko, że nie przyszła żadna refleksja i nikt nie potrafi uderzyć się w pierś, mówiąc mea culpa i spróbować jakoś naprawić swój błąd.

AKTUALIZACJA

OŚWIADCZENIE ZARZĄDU FUNDACJI ORSZAK TRZECH KRÓLI w sprawie gołębi wypuszczonych w czasie Orszaku Trzech Króli w Warszawie, w dniu 6 stycznia 2024 r.

(opublikowane 15 stycznia 2024 roku na portalu facekook)

Screenshot 2024 01 15 at 13 08 29 Facebook

 

Dariusz Grochal

Fot. Fb/ChatkaGołębia

1 wizytówka

Pin It

Odwiedziło nas

DziśDziś50
WczorajWczoraj463
Ten TydzieńTen Tydzień1079
Ten MiesiącTen Miesiąc15384
W SUMIEW SUMIE1066738

REDAKCJA