Cmentarz z I Wojny Światowej - Konin

3d konin cm wwi 02Nasze podróże zaprowadziły nas tym razem do Konina. Konin to miasto powiatowe w województwie wielkopolskim, położone w Dolinie Konińskiej nad Wartą. Tu też znajdują się ślady Wielkiej Wojny.

Pod koniec sierpnia 1914 roku, Konin został zajęty przez wojska niemieckie.  W listopadzie doszło do Bitwy o Konin. Z militarnego punktu widzenia była to raczej potyczka nazwana dumnie bitwą przez Niemców aby podkreślić swój sukces w starciu z Rosjanami.

Konińska bitwa uważana jest za jedną z potyczek, w wyniku których zatrzymano Rosjan dzięki czemu doszło do odwrócenia sytuacji na froncie.  Wojska niemieckie przystąpiły do ataku, a w dniach od 16 listopada do 15 grudnia 1914 roku pod Łodzią rozegrała się jedna z ważniejszych bitew I wojny światowej.

3d konin cm wwi 01
Pamiątką po „bitwie pod Koninem” jest cmentarz wojenny, na którym spoczywają prochy żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych i zmarłych w pobliskim szpitalu. Pochowano tam łącznie 193 ciała żołnierzy, w tym 119 Rosjan. Zdecydowana większość z nich poległa w listopadzie i grudniu 1914 roku, gdy w rejonie miasta toczyły się walki. Pojedyncze nagrobki pochodzą też z 1915 i 1917 roku. Część z ofiar była nieznanej tożsamości. Do dziś zachowało się jedynie 117 tablic nagrobkowych. Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego pod numerem 28/Wlkp/A.

3d konin cm wwi 02

3d konin cm wwi 03

Pin It