Cmentarz wojenny nr 277 – Okocim
Pomiędzy drogą krajową nr 75 – (wiodącą z Brzeska do Nowego Sącza) a Pałacem Goetzów w cieniu drzew stoi samotny grobowiec.
Trudno dostrzec go od głównej drogi. Znacznie łatwiej od strony pałacowego parku. Dawna rezydencja Goetzów, która przez długie lata stała i straszyła opuszczona, obecnie została odremontowana i służy do organizowania ślubów oraz innych uroczystości. Teren pałacu wraz z należącym do posiadłości parkiem został ogrodzony. Spowodowało to u nas znak zapytania, jak dojść do Cmentarza Wojskowego, który chcemy zobaczyć?
Ostatecznie decydujemy się zobaczyć również park i pałac, więc problem rozstrzygnął się niejako sam. Idąc przez park wypatrywaliśmy żołnierskiej mogiły licząc, że będzie się ona znajdowała po tej samej co my stronie ogrodzenia. Cmentarz znajduje się jednak po drugiej stronie metalowego płotu… ale tym razem dopisało nam szczęście( ktoś wcześniej zdecydował się zrobić w ogrodzeniu dziurę). Co prawda na tym odcinku ogrodzenia znajduje się też furtka, jednak nie wiedzieć czemu była ona zamknięta na klucz.
Może po przeczytaniu tego artykułu obecni właściciele pałacu z szacunku do poległych żołnierzy i w trosce o swoje ogrodzenie zdecydują się na otwieranie jej w dzień?
Udało nam się podejść pod samą mogiłę. Miejsce pochówku otoczone jest metalowym ogrodzeniem a u wezgłowia znajduje się pomnik zwieńczony urną.
Na pomniku w języku polskim znajduje się tekst:
PAMIĘCI
DZIEWIĘCIU
WALECZNYCH
POLEGŁYCH
ZA OJCZYZNĘ
W BITWIE POD
OKOCIMIEM
W LISTOPADZIE 1914
Na bocznych ścianach znajdują się nazwiska 9 żołnierzy armii austro-węgierskiej, którzy znaleźli tu ostatnie miejsce pochówku. Polegli oni w pierwszym roku Wielkiej Wojny w dniach 20-21 listopada 1914, kiedy to miała miejsce potyczka pod Brzeskiem. W jej wyniku Rosjanie zajęli miasto.
Nazwiska poległych pochowanych na Cmentarzu Wojennym nr 277
Fedyk Michael
Iwanyszyl Wasyl
Kucy Anton
Łopatka Gregor
Prochaska Fred
Steigel Max
Weber Franz
Zarembicki Josef