PRZEGLĄD DAWNEJ PRASY

PDG (odc.10): Francuska wersja Amber Gold z 1911 roku!

map of the world 3588157 1920Jedną z najgłośniejszych afer finansowych ostatnich lat jest afera Amber Gold. Polscy twórcy tej piramidy finansowej nie są oczywiście pierwszymi, którzy wpadli na pomysł wyłudzenia pieniędzy od swoich klientów.  

 

Podobna sprawa ponad sto lat temu wstrząsnęła opinia publiczną w Francji. Ilustrowany Kurier Codzienny w wydaniu z 21 kwietnia 1911 roku opisał sprawę ogromnego przekrętu finansowego jaki miał miejsce w Paryżu.
„Przed kilku miesiącami powstał w Paryżu nowy bank akcyjny” – takim słowami zaczyna się artykuł opisujący niecny proceder. I podobnie jak w przypadku dobrze nam znanej afery Amber Gold – „zręczna i celowa reklama, prowadzona na sposób amerykański, sprawiła, że liczba zgłoszeń o udziały wzrastał w bajeczny sposób”. Nic dziwnego skoro bank ten oferował „nadzwyczajne dochody i korzyści”
Zadziałał ten sam mechanizm psychologiczny co przy wszystkich tego typu aferach. Ludzie masowo wpłacali swoje oszczędności, wypłacone wcześniej z renomowanych banków, licząc na szybki zysk.
Banka spekulacyjna rozdęta była w niesamowity sposób bo „już w kilka dni po otwarciu banku, akcye o wartości nominalnej 500 franków, notowano po 600 franków, a nawet i wyżej”
I pewnie proceder trwałby jeszcze jakiś czas, gdyby „nagle onegdaj rozeszła się po Paryżu wiadomość, iż Ritier (dyrektor banku), zabrawszy całą gotówkę umknął”  Informacja ta okazał się prawdziwa a „przeprowadzone natychmiastowo skontrum wykazało na razie, iż deficyt kasowy wynosi około 3,700.000 franków a liczba poszkodowanych akcyonaryuszów i udziałowców dobiega cyfry 16.000 osób".  

tekst: Dariusz Grochal
źródło: Ilustrowany Kurier Codzienny (21.03.1911)
foto: pixabay

------------------------------------------------

Przegląd Dawnych Gazet (PDG) – cykl artykułów autorstwa red. Dariusza Grochal, który z benedyktyńską cierpliwością, przegląda stare gazety w poszukiwaniu nietypowych notek prasowych. Nasz redaktor, stara się dla Was wyłapać najbardziej, ciekawe, nietypowe, zaskakujące, artykuły jakie ukazały się w dawnej prasie.

Pin It