PRZEGLĄD DAWNYCH GAZET

PDG (odc.14): 15 stycznia 1911 roku

map of the world 3588157 1920Skandal seksualny! Przywileje dla polskich rozłamowców z Kościoła Katolickiego! Swastyka w reklamie!

 

 

 

 

 

O czym pisała prasa 15 stycznia 1911 roku?
Jednym z tematów było przyznanie samorządu duchowieństwu mariawickiemu. Dziś Kościół Mariawitów liczy ok. 30 tysięcy wiernych a zdecydowana większość polskich katolików nie ma nawet pojęcia o istnieniu tego wyznania, które jako jedyne z wyznań chrześcijańskich w Polsce, ma genezę czysto polską.

marawici

 


Zjawisko młodocianych matek, nie jest bynajmniej znakiem naszych czasów. Już w 1911 roku, prasa donosiła o dwunastoletniej dziewczynie z Wilna, która została matką.

młodocina
I na koniec prawdziwa perełka historyczna. W czasach, gdy Adolf Hitler był nikomu nieznanym malarzem pocztówek, który z trudem zarabiał swym wątpliwej klasy telnetem, swastyka była wykorzystywana jako… ozdoba graficzna ogłoszenia o przecenie futer.

swastyka

---------------------------------------------
Przegląd Dawnych Gazet (PDG) – cykl artykułów autorstwa red. Dariusza Grochal, który z benedyktyńską cierpliwością, przegląda stare gazety w poszukiwaniu tego czym żył świat dawno temu. Przypominamy nie tylko te najważniejsze, najbardziej znane historyczne wydarzenia, ale również te dotyczące codziennego życia ludzi na całym świecie.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wszystkie wykorzystane w artykule materiały pochodzą z Ilustrowanego Kuriera Codziennego
Digitalizacja: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Identyfikator: oai:mbc.malopolska.pl:72910
Prawa: domena publiczna

Pin It