3D-Trip: Most Johna Frosta [Arnhem, Holandia]

Most Johna Frosta (niderl. John Frostbrug) – most drogowy w Arnhem na Dolnym Renie. Nazwany jest na cześć podpułkownika Johna Frosta, który we wrześniu 1944 roku dowodził brytyjskimi spadochroniarzami, usiłującymi zdobyć tenże most podczas Operacji Market Garden.
We wrześniu 1944 roku alianci przeprowadzili w Holandii operację Market Garden. Zajęcie świeżo odbudowanego mostu drogowego w Arnhem był głównym celem operacji i zadanie to otrzymała brytyjska 1 Dywizja Powietrznodesantowa wspierana przez polską 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową. Jednak ze względu na nadspodziewanie silny opór Niemców i obecność II Korpusu Pancernego SS zaledwie około 740 żołnierzy pod dowództwem majora Johna Frosta zdołało dotrzeć do mostu i obsadzić jego północny koniec. W nocy 17 września Brytyjczycy przy użyciu miotacza płomieni usiłowali zniszczyć niemieckie pozycje na moście, by uchwycić również jego południowy kraniec. Jednak od płomienia zajął się magazyn amunicyjny powodując eksplozję, od której zajęła się świeża farba na moście, rozświetlając okolicę i zmuszając Anglików do zaniechania ataku.
Przeważające siły niemieckie po kilku dniach ciężkich walk pokonały ostatecznie żołnierzy Frosta, którzy jednak przez cztery dni (plan marszałka Montgomery'ego zakładał, że spadochroniarze będą musieli walczyć jedynie dwa dni) skutecznie blokowali most, rozbijając natarcie oddziału rozpoznawczego 9 Dywizji Pancernej SS. Reszta brytyjskiej dywizji była związana walką w Oosterbeek aż do 25 września, kiedy została ewakuowana.
Most przetrwał bitwę, jednak 7 października zniszczyły go bombowce B-26 Marauder, by uniemożliwić Niemcom przerzucanie posiłków na południowy brzeg Renu.
info: wikipedia

 

Pin It

Odwiedziło nas

DziśDziś377
WczorajWczoraj915
Ten TydzieńTen Tydzień2398
Ten MiesiącTen Miesiąc19153
W SUMIEW SUMIE1097274

REDAKCJA